scorecardresearch

Uludere Katliamı lanetlendi

74 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Uludere’de katledilen köylülerin hesabını sorulması istendi

Uludere katliamının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala acı var, hala öfke var… Uludereli aileler, nelerin olup bittiğini anlamadan ve esas şeytanın Atlantik ötesinden yanlış istihbaratla katliama neden olan kuvveti göremeden kuklalarından hesap sorulmasını talep ediyor. Bu kapsamda bugün (28 Aralık 2013 günü) Burdur Cumhuriyet Meydanında toplanan bir grup Kürt genci, katliamda sorumluların bulunmamasına ve hesap sorulmamasına, adaletin yerine gelmemesine duyulan öfkeyle ve acıyla, ABD’nin katliamdaki emperyalist rolü dikkate almadan ya da göz ardı ederek Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay’a yüklendiler.
Uludere katliamının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala acı var, hala öfke var… Uludereli aileler, nelerin olup bittiğini anlamadan ve esas şeytanın Atlantik ötesinden yanlış istihbaratla katliama neden olan kuvveti göremeden kuklalarından hesap sorulmasını talep ediyor. Bu kapsamda bugün (28 Aralık 2013 günü) Burdur Cumhuriyet Meydanında toplanan bir grup Kürt genci, katliamda sorumluların bulunmamasına ve hesap sorulmamasına, adaletin yerine gelmemesine duyulan öfkeyle ve acıyla, ABD’nin katliamdaki emperyalist rolü dikkate almadan ya da göz ardı ederek Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay’a yüklendiler. Polisin geniş güvenlik tedbirleri aldığı basın açıklamasında “Roboski İçin Adalet, Unutursak Kalbimiz Kurusun” yazılı büyük bir pankart ile “Roborski’yi unutma, unutturma”, “Nerde adalet, nerde kalkınma”, “Roborski, Dersim, Zilan, Koçgiri, 33 Kurşun, Maraş, Sivas” pankartları ve katliamın görüntülerini yansıtan fotoğraflar taşındı. Bir dakikalık saygı duruşundan sonra katliamda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunarak topluluk tarafından “burada” diye cevaplandı. “Roboski’ye unutma, unutturma”, “Tazminata hayır, Roboski’ye adalet”, “Katil AKP hesap verecek”, “Hırsızlar içeri, vekiller dışarı” ve “Kürdüz haklıyız kazanacağız” sloganları atıldı. Şırnak'ın Uludere İlçesinin Irak sınırında, CIA’nin yanlış istihbarat vermesiyle düzenlenen hava operasyonunda yaşamını yitiren 34 kişi, ölümlerinin ikinci yılında Burdur’da da acı ve öfkeyle anıldı. Acılı ve öfkeli yaklaşık 150 kişi, “hükümetin bu katliamı ailelere tazminat ödeyerek kapatma”ya çalıştığını, “tazminata hayır, Roboski’ye adalet” sloganı atarak karşılık verdiler.
Açıklamada, “öldürülen gençlerin acılı ailelerine dalga geçercesine ‘kan parası’ teklif edilerek olayın üzerinin kapatılmaya çalışıldığı”, “evlatlarının hayatını paraya tahvil etmeye çalışan anlayışa karşı çıkan, ‘biz para değil katillerin açığa çıkarılmasını istiyoruz’ diyerek onurlarını satmayacaklarını ilan eden ailelere sudan nedenlerle davalar açıldığı” belirtilerek, “yaşadıkları evlat acısı yetmiyormuş gibi yerlerinden yurtlarından göç ettirilmeye çalışıldılar” ifadesi kullanıldı.
Açıklamanın ardından topluluk olaysız dağıldı.
Etiketler